Odżywianie

Odżywianie

"NIE WIADOMO, KTO JEST OJCEM CHOROBY, ALE MATKĄ BYŁO NIEPRAWIDŁOWE ŻYWIENIE"
 

Odżywianie to proces życiowy polegający na pozyskiwaniu przez organizm ze środowiska pokarmu w szczególności  zawartych w nim składników odżywczych oraz energii.

To, co spożywamy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i ilości posiadanej energii. Jedzenie jest jak paliwo, które płynie przez nasze ciało. Jednak należy pamiętać, że to także element powodujący powiększanie się masy ciała.
Jesteś tym, co jesz
Obecnie  dobre odżywianie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Przewlekłe choroby serca, rak, udar i cukrzyca są bezpośrednio związane z tym, co jemy. Niewłaściwa dieta skutkuje licznymi stanami zapalnymi, otyłością, brakiem energii i chęci do życia.
Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata zwracaj szczególną uwagę na swoją dietę. Prawidłowe odżywianie, bogate w minerały i witaminy, naturalne suplementy jest niezastąpionym narzędziem profilaktycznym.
Nie wystarczy jeść, trzeba się odżywiać
Zdarza się, że ulegamy złym nawykom żywieniowym. Zapracowani, ciągle w biegu i pośpiechu chętnie korzystamy z dań gotowych nafaszerowanych konserwantami. Reklamy i markety kuszą niezdrowymi przekąskami. Coraz częściej brakuje w naszej diecie warzyw, owoców, witamin, minerałów i wielu niezwykle potrzebnych składników.
Nie stań się niewolnikiem niewłaściwych przyzwyczajeń.
Zacznij stosować zdrowsze produkty, sprawdzone suplementy i postaw na zdrowe gotowanie - bo zdrowa kuchnia to mądre odżywianie!

Pamiętaj :
1. Tłuste ryby - oczyszczają tętnicę, regulują pracę serca, wzmacniają mózg i stawy, zmniejszają ryzyko wystąpienia ataku serca;
2. Dobre węglowodany - przeciwdziałają wystąpieniu raka okrężnicy, chorób serca, cukrzycy, otyłości i osłabieniu pamięci. Znajdziesz je w chlebie pełnoziarnistym ryżu pełnoziarnistym, warzywach strączkowych, kapuście, brokułach, kalafiorze, sałacie, szpinaku, jabłkach, śliwkach, czereśniach, gorzkiej czekoladzie
3. Produkty pełnoziarniste - Zmniejszają one ryzyko wystąpienia choroby serca, nowotworów, cukrzycy, otyłości. Jedzmy  je  często.  
4. Owoce i warzywa - bogactwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i błonnika.
5. Pij herbatę i napary ziołowe - oczyszcza organizm, przeciwdziała udarom mózgu, zawałom, nowotworom
6. Ogranicz do minimum tłuszcze zwierzęce - są niebezpieczne dla zdrowia, podwyższają poziom cholesterolu we krwi powodują miażdżycę i chorobę wieńcową.
7. Jedz mniej. Otyłość to główna przyczyna chorób i przedwczesnej śmierci; przyspiesza procesy starzenia, sprzyja zapadalności na nowotwory, cukrzycę, choroby serca.
8. Przyjmuj preparaty witaminowe - Suplementy zabezpieczają przed niedoborami żywieniowymi. Zlikwidowanie nawet niewielkich deficytów poprawia odporność, łagodzi choroby przewlekłe, a być może i przedłuża życie.

 
Bardzo istotną sprawą zarówno dla zdrowia dziecka jak i osoby dorosłej jest harmonijne wzmacniające odżywianie. Jest to tym istotniejsze, jeśli uświadomimy sobie, że przyczyny zaburzeń równowagi i chorób ludzi dorosłych najczęściej leżą w dzieciństwie. Jak większości wiadomo, ogromny wpływ na dziecko ma odżywianie się matki podczas ciąży, co więcej odżywianie się rodziców przed poczęciem dziecka nie pozostaje bez znaczenia.
 
Pokarm działa także jako podstawowe lekarstwo. Uzdrawianie pożywieniem nie powinno przebiegać chaotycznie i dorywczo. Pożywienie oddziałuje zgodnie ze swoimi leczniczymi właściwościami. Działanie odpowiedniego pożywienia nie zawsze działa tak szybko jak byśmy tego oczekiwali, ale za to wpływa skutecznie i trwale na wszystkie układy organizmu.
W czasie stosowania prawidłowo dobranej diety należy unikać przejadania się, wybierać pożywienie wysokiej jakości, unikać zbyt wielu połączeń pokarmowych, dobrze poznać produkty odżywcze.
 
Zdrowe odżywianie oznacza przyjmowanie pożywienia dopasowanego do aktualnego stanu i możliwości jelit danego człowieka. Na zdrowie wychodzi nam tylko to, co organizm jest w stanie przetworzyć w procesie przemiany materii, stąd:
 
DIETA = POŻYWIENIE × MOŻLIWOŚCI UKŁADU TRAWIENNEGO.
 
 
 

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme