Reakcja alergiczna – to odpowiedź naszego układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Mechanizm polega na wytwarzaniu specyficznych substancji białkowych oraz pobudzaniu limfocytów T, co podczas następnego po pierwszym kontakcie z alergenem prowadzi do stanu zapalnego.
Reakcja alergiczna może przybierać różne formy - od kaszlu, świądu, aż po niewydolność oddechową, krążenia i niektórych przypadkach zgon.
Obecnie wiadomo, że oprócz pyłków roślin, kurz, zwierząt, żywności alergię wywołują liczne substancje na bieżąco klasyfikowane i opisywane. W dobie wzrostu zażywania środków farmakologicznych, szeroką dostępnością do taniej przetworzonej żywności, nie sposób ustrzec się od reakcji alergicznej.
Poprzez wysokie nasycenie środowiska naturalnego olbrzymią ilością szkodliwych substancji chemicznych nasz organizm stał się bardziej wrażliwy i mnie odporny. Tym samym nasz układ immunologiczny nie jest w stanie toczyć ciągłej walki obronnej z tak licznymi alergenami.
Powierzchnia skóry, jak i drogi oddechowe oraz błony śluzowe żołądka cały czas konfrontowane są zalewem substancji, z którymi w zasadzie nie powinny mieć żadnej styczności. Niejednokrotnie przez wpływ toksyn ulegają uszkodzeniu. Początkowo może być niezauważalne, gdyż proces ten jest bardzo powolny, ich nadmierna "przepustowość" ułatwia rozpoczęcie reakcji alergicznej. Objawami alergii mogą być również wzdęcia, zaparcia, biegunki.
Objawy dolegliwości alergicznych są równie liczne jak wywołujące je substancje. Wielokrotnie nie można znaleźć wyraźnego związku pomiędzy dolegliwościami, a ich możliwym powodem, co szczególnie dotyczy alergii pokarmowych.
Badania naukowe coraz wyraźniej wskazują, że uporczywe bóle głowy (migreny) mogą być spowodowane reakcją alergiczną na określone produkty pokarmowe.
Ustalenie substancji wywołującej alergię mogą być bardzo trudne, ponieważ często dana substancja sama w sobie nie jest alergenem, staje się nim dopiero w połączeniu z innym czynnikiem.
Czasami alergia objawia się dopiero po zaistnieniu splotu określonych okoliczności, relacji zachodzących pomiędzy różnymi substancjami, pomiędzy alergenami a czynnikami psychicznymi, oraz pomiędzy alergenami a ogólnym osłabieniem systemu immunologicznego.
Wiadomym jest, że zanieczyszczone powietrze jest jedną z głównych przyczyn gwałtownie wzrastającej liczby alergików.
Jednocześnie na organizm działają inne równie toksyczne substancje takie jak materiały budowlane, farby, lakiery, kosmetyki, środki piorące, czyszczące i wiele innych, których nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć. Obciążenie nimi staje się zbyt duże i pojawia się reakcja alergiczna.
Rola czynników psychicznych w wyzwalaniu reakcji alergicznych jest przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych. Nie podlega dyskusjom fakt, że psychika ma duży wpływ na alergie. Trzeba zapamiętać, że stres, strach, złość i agresja niekorzystnie wpływają na powstawanie i przebieg reakcji uczuleniowych.
Duże problemy wiążą sie z tzw. ukrytymi alergenami, które znajdują się w małych ilościach w przetworzonej żywności.
Niektóre alergie pokarmowe rozwijają się tylko w pewnych warunkach, np. uczulenie na owoce podczas okresu pylenia niektórych roślin lub przy jednoczesnym przyjmowaniu alkoholu, kwasu acetylosalicylowego, jak też po zimnej lub gorącej kąpieli, w sytuacjach napięcia emocjonalnego lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
Jedynym pewnym sposobem uchronienia się przed objawami alergii pokarmowej jest unikanie potraw zawierających wywołujący ją alergen.
Terapia naturalna obejmuje:
• Terapię mikrobiologiczną.
• Kurację ortomolekularną.
• Fitoterapię (stosowanie ziół) - które wykazują działanie objawowe, np. łagodzą zaostrzenia.
• Aromaterapię.
• Dietę rotacyjną - wykorzystywaną w profilaktyce i terapii.
Alergia