UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Migrena jest to zespół chorobowy, którego głównym objawem są napadowe nawracające bóle głowy, zwykle jednostronne, o rozmaitym nasileniu, czasie i częstości występowania. Zazwyczaj towarzyszą im nudności i wymioty.
 
SYTUACJE WYWOŁUJĄCE MIGRENĘ I SPRZYJAJĄCE JEJ ROZWOJOWI 
 
Czynniki sprzyjające migrenie: 
 
 • Wrodzone - niesymetria stawów kręgosłupa szyjnego i ich nieprawidłowa pozycja, nierównomierne unerwienie i przebieg naczyń krwionośnych w obrębie szyi, skolioza górnego i środkowego odcinka kręgosłupa szyjnego.
 • Nabyte - wadliwa postawa ciała, zaburzenia snu, niewłaściwy sposób spożywania pokarmów i nieodpowiednia dieta, brak ćwiczeń fizycznych, brak wypoczynku, osłabienie mięśni.

Czynniki wywołujące migrenę:
 
 
 • Alergie - na środki spożywcze (np. substancje polepszające smak, zapach, konserwujące oraz barwniki), na leki i substancje dodawane do leków.
 • Nietolerancje pokarmowe (np. sery, orzeszki ziemne, czerwone wina, niektóre wyroby cukiernicze).
 • Wpływy hormonalne (np. estrogeny), lekki i znaczny brak równowagi hormonalnej przyczynia się do występowania epizodów migrenowych. Wiele kobiet jest szczególnie narażonych na migrenę w trakcie miesiączkowania czy w okresie owulacji. Częstym wyzwalaczem ataku migrenowego są również tabletki antykoncepcyjne. Charakterystyczne jest również to, że takie hormonalne ataki migreny znikają podczas ciąży.
 • Stres psychiczny, przeciążenie organizmu.W przypadku czynników psychicznych na pierwszym planie znajduje sie stres, złość, zmartwienie i rozczarowanie. Związek pomiędzy stresem zawodowym a migreną odzwierciedla się także na dni tygodnia w których wystepuje migrena. Najczęściej obserwowana jest w poniedziałki. Również nadmiar bodźców należy do wyzwalaczy migreny.
 • Zmiany rytmu snu. Dotyczy to sytuacji np. weekendy po niezwykle długim śnie.
 • Nieregularne posiłki. Nieregularnie spożywane posiłki, a przede wszystkim pomijanie posiłków powoduje spadek poziomu cukru we krwi, który często jest powodem napadu bólu migrenowego.
 • Nadmierny lub niewyważony wysiłek fizyczny lub ciężkie prace fizyczne np. w prażącym słońcu, w szczególności przy ograniczonym spożyciu płynów może prowokować napady migreny.
 • Czynniki środowiskowe np. migoczące światło, hałas, pobyt na dużych wysokościach, przebywanie w niskich temperaturach, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, wpływy pogodowe.
 • Zaparcie. Jest jedną z przyczyn migreny, do której nie przywiązuje się wagi. W przypadku, gdy występuje migrena i zaparcie, ważne jest, aby dokonać niezbędnych zmian w sposobie odżywiania i zastosować odpowiedni rodzaj lewatywy.
 • Wada refrakcji oczu.
 
Migrena przebiega według indywidualnych prawideł, które są oparte na osobniczych skłonnościach. Dotyczy to szczególnie nietypowych objawów w czasie migreny takich jak np. biegunka, ból kończyn oraz dreszcze. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie indywidualnego planu terapii. Dla każdego pacjenta będą to zupełnie inne leki oraz terapie uzupełniające jak np. masaż szyi, głowy, twarzy, zabiegi osteopatyczne (bardzo ważny zabieg), ćwiczenia ruchowe. Niezykle ważne znaczenie w leczeniu i zapobieganiu migrenie mają leki ziołowe (mieszanki i nalewki).
Bardzo ważną sprawą jest ilość wypijanej wody w ciągu dnia, ponieważ odwodnienie prowokuje często atak migreny.
 
Ustalona przeze mnie dieta (eliminacja produktów nietolerowanych) przyczynia się do zredukowania ilości ataków migrenowych oraz łagodniejszych ich przebiegów. Zastosowanie leków homeopatycznych często pomaga pacjentom wydłużać okresy pomiędzy kolejnymi atakami.
 
W trakcie leczenia zalecam zabiegi hydroterapii, które w znacznym stopniu łagodzą migrenę. Nie ulega wątpliwości, że dobrze dobrana suplementacja w postaci witamin i minerałów potrafi skutecznie zapobiegać bólom głowy oraz zmniejsza częstotliwość ataków. W początkowym ataku bólu głowy wykorzystuje sie zabiegi akupresurowe, tzn. masowanie palcami odpowiednich punktów na ciele.
 
W leczeniu migreny wykorzystuję leki homeopatyczne, suplementy diety, fitoterapeutyki, masaże, kąpiele, aromaterapię, a także terapie aparatem MORA w leczeniu stanów ostrych lub chronicznych.
 
Nie uświadamiamy sobie, że napady migreny mogą także występować u dzieci. Bóle u dzieci podczas ataku migreny nasilają się powoli, a zaraz potem mogą stać się silniejsze. Ból opisywany jest jako nieustepliwy, pulsacyjny i kujący. W odróżnieniu od dorosłych, odczucie bólu nie ogranicza się tylko do głowy, lecz dzieci często opowiadają także o bólu brzucha. Dodatkowo dzieci najczęściej boli cała głowa, przynajmniej tak to jest przez nie opisywane. Ważne jest także to, że atak migreny u dzieci jest krótszy, a symptomy bólu głowy utrzymują się od pół godziny do klilku godzin.
 
Często zauważalna jest u dzieci zmiana psychiczna,np. z bardzo aktywnych i ruchliwych nagle stają się apatyczne i zmęczone.
 
Inne możliwe symptomy przepowiadające to:
 
 • Nadmierne marznięcie.
 • Zimne ręce.
 • Zimne stopy.
 • Trwała bladość twarzy, czasami także z czerwonymi plamami gorączkowymi.
 
Podobne symptomy jak u dorosłych to:
 
 • Silne wymioty.
 • Mdłości.
 • Wrażliwość na światło, hałas, zapachy.
 
 Powodem napadów migreny u dzieci mogą być:
 
 • Szybki wzrost.
 • Zmiany hormonalne podczas dojrzewania.
 • Trudności szkolne i rodzinne.
 
Do napadów migrenowych może prowadzić również nadmiar zajęć, dlatego ważny jest u nich czas na wypoczynek i samodzielną zabawę.
Powinniśmy zachęcać dzieci do większej ilości ruchu. Odpowiednie są tu dyscypliny sportów bez obciążeń psychicznych takich jak: jazda na rowerze, pływanie itp.
Unikać należy dyscyplin sportu, w których silne uderzenia lub nagłe ruchy mogą uwolnić siły, które mogłyby wyzwolić migrenę np. tenis, jeździectwo, boks i inne sporty walki.
 
Przy migrenie dziecięcej szczególną rolę odgrywa odżywianie.
 
Obok regularnych posiłków w małych ilościach wyeliminować należy te potrawy, które mogą wywołać migrenę lub inne bóle głowy.
 
Dodatkowym problemem u dzieci jest zwiększająca się częstotliwość występowania alergii. Ponieważ obok wysypki i rozwolnienia wywołują one także bóle głowy, rozróżnienie pomiędzy bólem migrenowym, a tym wywołanym przez alergię jest bardzo trudne.