UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Coraz więcej ludzi dotkniętych jest alergiami. W większości przypadków alergie objawiają się astmą oskrzelową, katarem siennym, pokrzywką i egzemami, czasami dochodzi do zaburzeń czynnościowych narządów wewnętrznych. Reakcji alergicznych od dawna nie wywołują wyłącznie pyłki roślin, kurz, sierść zwierzęca czy żywność. Ilość poznanych substancji, które mogą wywołać reakcje alergiczne u ludzi jest olbrzymia i ciągle wzrasta. Coraz więcej alergii powstaje poprzez zażywanie lub kontakt z farmaceutykami, przetworzoną żywnością, kosmetykami, przedmiotami oraz produktami z jakimi spotykamy się w naszym codziennym życiu.
 
Od kilku lat obserwuje się wręcz lawinowe narastanie schorzeń typu alergicznego. Organizm człowieka na codzień styka się z coraz większą ilością nienaturalnych i szkodliwych substancji, co w efekcie prowadzi do przeciążenia układu immunologicznego, który nie jest już w stanie dokonać prawidłowego rozpoznania. Lista tych środków jest bardzo długa i sięga od resztek środków ochrony roślin w pożywieniu, aż po substancje konserwujące, barwiące i aromatyzujące, zawarte zarówno w pożywieniu jak i w kosmetykach.
Poprzez nasycenie środowiska naturalnego olbrzymią ilością szkodliwych substancji chemicznych nasz organizm stał się bardziej wrażliwszy niż miało to miejsce np. 40 lat temu.

Zarówno powierzchnia skóry, jak i drogi oddechowe oraz błony śluzowe żołądka cały czas konfrontowane są zalewem substancji, z którymi w zasadzie nie powinny mieć żadnej styczności. Niekiedy przez wpływ toksyn ulegają uszkodzeniu, początkowo niezauważalnemu, gdyż proces ten jest bardzo powolny. Niekiedy ich nadmierna "przepustowość" ułatwia rozpoczęcie reakcji alergicznej. Objawami alergii mogą być rozmaite dolegliwości organów wewnętrznych, (np. wzdęcia, zaparcia, biegunki) lub depresje.
Objawy dolegliwości alergicznych są równie liczne jak wywołujące je substancje. Wielokrotnie nie można znaleźć wyraźnego związku pomiędzy dolegliwościami, a ich możliwym powodem, co szczególnie dotyczy alergii pokarmowych.
 
Badania naukowe coraz wyraźniej wskazują, że uporczywe bóle głowy (migreny) mogą być spowodowane reakcją alergiczną na określone produkty pokarmowe.
 
Poszukiwania substancji wywołującej alergię mogą być dodatkowo utrudnione, ponieważ często dana substancja sama w sobie nie jest alergenem, staje się nim dopiero w połączeniu z inną. Czasami alergia objawia się dopiero po zaistnieniu splotu określonych okoliczności, relacji zachodzących pomiędzy różnymi substancjami, pomiędzy alergenami a czynnikami psychicznymi, oraz pomiędzy alergenami a ogólnym osłabieniem systemu immunologicznego.
 
Nie ulega dyskusji, że alergie mogą być dziedziczone. Dziedziczy się ogólną skłonność do reakcji alergicznych a nie określone formy alergii. Oznacza to, że jeśli oboje rodzice są astmatykami, to dziecko nie musi cierpieć na astmę, lecz na przykład na katar sienny. Ludzi cierpiących na dziedziczną alergię określa się mianem atopików.
 
Coraz częściej wskazuje się zanieczyszczone środowisko naturalne, jako jedną z przyczyn gwałtownie wzrastającej liczby alergików.
Na ciało ludzkie działają toksyczne materiały budowlane, farby, lakiery, kosmetyki, środki piorące, czyszczące i wiele innych substancji, których nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć. Obciążenie nimi staje się zbyt duże, dla jednego organizmu wcześniej dla innego później.
 
Reakcja alergiczna stanowi jakby wentyl bezpieczeństwa i sygnał ostrzegawczy zarazem.
 
Rola czynników psychicznych w wyzwalaniu reakcji alergicznych jest przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych. Niepodlega dyskusjom fakt, że psychika ma duży wpływ na alergie. Trzeba zapamiętać, że stres, strach, złość i agresja niekorzystnie wpływają na powstawanie i przebieg reakcji uczuleniowych.
 
Alergie i nietolerancje pokarmowe.
 
Każdy środek spożywczy jest potencjalnym alergenem. Istnieją jednak pokarmy, które szczególnie często wywołują alergie.
Są to w zależności od wieku:
 
 • U niemowląt -mleko krowie, soja, jaja.
 • Dzieci od 1 roku życia - mleko krowie, soja, jaja, orzechy, ryby, zboża.
 • U dorosłych - wzrzywa, owoce, przyprawy, ale także mleko, produkty mleczne, jaja, orzechy i ryby, oraz dodatki do produktów spożywczych.
 
Nietolerancja pokarmowa (indywidualna reakcja działania nieporządanego już przy "zwykłym" podaniu produktu lub jakiegoś leku) - tzw. pseudoalergia , może być spowodowana przez:
 
1. Histaminę zawarta w różnych produktach spożywczych.
2. Toksyny produkowane przez pleśnie oraz zanieczyszczenia środowiska.
3. Dodatki do środków spożywczych.
 
Duże problemy wiążą sie z tzw. ukrytymi alergenami, które znajdują się w małych ilościach w przetworzonej żywności.
Niektóre alergie pokarmowe rozwijają się tylko w pewnych warunkach, np. uczulenie na owoce podczas okresu pylenia niektórych roślin lub przy jednoczesnym przyjmowaniu alkoholu, kwasu acetylosalicylowego, jak też po zimnej lub gorącej kąpieli, w sytuacjach napięcia emocjonalnego lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
 
W leczeniu konwencjonalnym alergii stosuje się 3 podstawowe metody:
 
 • Eliminację.
 • Odczulanie.
 • Farmakoterapię.
 
Jedynym pewnym sposobem uchronienia się przed objawami alergii pokarmowej jest unikanie potraw zawierających wywołujący ją alergen.
 
Terapia naturalna stosowana przeze mnie w leczeniu alergii obejmuje:
 
 • Leczenie mikrobiologiczne.
 • Kurację ortomolekularną.
 • Leki antyhomotoksyczne.
 • Fitoterapię (stosowanie ziół) - które wykazują działanie objawowe, np. łagodzą zaostrzenia.
 • Aromaterapię.
 • Dietę rotacyjną - wykorzystywaną w profilaktyce i leczeniu.
 
Terapia aparatem MORA. Terapia biorezonansowa idealnie sprawdza się w leczeniu dzieci, gdyż nie obciąża organizmu i jest całkowicie bezbolesna.