UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
"NIE SZKODZIĆ"
 
Medycyna naturalna obejmuje diagnozę, leczenie, profilaktykę oraz promowanie zdrowego trybu życia. Nie jest ona prostą metodą leczenia, ale opiera się na wielu naturalnych technikach leczenia i diagnozy. Szczególnie podkreślona jest zasada "nie szkodzić" poprzez stosowanie, zamiast metod tradycyjnych, technik, które w dużym stopniu wolne są od efektów ubocznych.

Medycyna naturalna jest jedną z najstarszych form medycyny znanych człowiekowi, której korzenie sięgają metod uzdrawiania w starożytnych Chinach, Indiach, Grecji oraz kultur pierwotnych Ameryki. Łączy ona te tradycje ze współczesną nauką i technologią.
 
W mojej pracy opieram się na pięciu podstawowych zasadach:
 
  • Natura ma potencjał leczenia. Rolą terapeuty jest wspomaganie procesu samoleczenia poprzez usuwanie czynników szkodliwych dla zdrowia.
  • Określ i lecz przyczynę. Zamiast tłumić objawy, terapeuta powinien leczyć przyczyny choroby.
  • Po pierwsze, nie szkodzić. Terapeuta powinien stosować metody i substancje, które są jak najmniej toksyczne i inwazyjne.
  • Leczenie powinno obejmować cały organizm. Choroba rzadko ma jedną przyczynę, tak więc cały organizm powinien osiągnąć stan harmonijnej równowagi.
  • Profilaktyka jest równie ważna jak leczenie. Zadaniem terapeuty jest zarówno leczenie chorób, jak i pomoc w utrzymaniu dobrego zdrowia.
 
Jednym z zadań terapeuty jest kształcenie pacjenta i zachęcanie go do odpowiedzialności za własne zdrowie.
Terapeuta pomaga swym pacjentom mobilizować ich własne, naturalne siły leczenia. Z uwagi na to, że objawy choroby są oznaką walki organizmu z chorobą, terapeuta nie próbuje ich tłumić, np. zapalenie i gorączka to nie tylko objawy choroby, ale również mechanizm samoleczenia organizmu.
Zapalenie - to wzrost uzdrawiającego przepływu krwi do danego miejsca, a gorączka - to jeden ze sposobów, w jaki organizm próbuje walczyć z chorobotwórczymi mikroorganizmami.
 
Wysiłki naszego organizmu są jednak niweczone poprzez zażycie leku przeciwgorączkowego. Jeśli określona odpowiedź organizmu - mająca na celu jego uzdrowienie - jest systematycznie tłumiona, to zdolność organizmu do tej reakcji może osłabnąć.
Zazwyczaj leki usuwające objawy przynoszą ulge, ale jednocześnie osłabiają mechanizmy samoobrony organizmu. Gdy organizm traci swą zdolność do odpowiedniego reagowania, może dojść do powstania przewlekłego schorzenia.